Kreiranje 3D holograma, optičke iluzije – II faza

Kreiranje 3D holograma

Za 3D hologram potrebno je imati telefon/tablet/ekran i piramidu koju je potrebno napraviti od providnog materijala.

Piramida se može napraviti uz pomoć ove fotografije.

Piramida se može napraviti uz pomoć ove fotografije.

Drugi deo istraživanja bazira se na kreiranju 3D holograma, a osnova za kreiranje pokretnog 3D holograma je postojanje određenog gifa čija je pozadina crne boje. Kako je gif koji je preuzet sa interneta bele boje, preko programa “Adobe Photoshop” gif je razložen na 13 fotografija, na svakoj iskorišćena opcija “Layer -> Flatten Image”, potom su te fotografije ponovo spojene u gif.

Gif koji može da se pronađe na internetu.

Gif koji može da se pronađe na internetu.

Fotografija razloženog gifa kod koje je promenjena boja pozadine.

Fotografija razloženog gifa kod koje je promenjena boja pozadine.

Problem koji se javlja kod ove faze istraživanja je veoma teško prebacivanje pozadine sa bele na crnu boju,  te oduzimanje dosta vremena na razlaganje gifa na fotografije, menjanje boje pozadine na svakoj fotografiji i ponovno sklapanje fotografija u gif, stoga se preporučuje upotreba programa “Camtasia studio” gde je u okviru kreiranja videa za hologram moguće obrisati postojeću pozadinu.

S obzirom na to da program na može da se instalira na fakultetu, fotografije su spojene u gif uz pomoć sajta GifMaker.Me, a video za hologram je pravljen uz pomoć programa “Microsoft Powerpoint”.

Untitled

U okviru “Microsoft PowerPoint” programa korišćena je opcija “Insert -> Shapes” i izabran je X, postavljen je na centar crne pozadine i smanjena je njegova debljina. Uz pomoć opcije “Insert -> Picture” ubačen je gif koji je napravljen na internetu i kopiran je sa sve 4 strane. Kada se obriše X i uz pomoć “F5″ pusti prezentacija, dobije se video koji se koristi za 3D hologram.

Untitled1234

3D hologram može da se pokrene klikom na sledeći link —>3D hologram

This entry was posted in 17/18 Radovi. Bookmark the permalink.