Anamorfoza / Kreiranje 3D holograma, optičke iluzije – III faza

Zaključak:

Anamorfoza i 3D hologram su dve različite vrste optičkih iluzija, a veći efekat na gledaoce ima 3D hologram jer se jasnije može razumeti “kretanje” željenog objekta kroz prostor. Anamorfoza je lakša za izradu, ali se osećaj trodimenzionalnosti ne postiže podjednako dobro za svaki željeni objekat. Primera radi, za Rubikovu kocku anamorfoza se jasnije uočava u odnosu na projektni predmet istraživanja. Uz pomoć istraživanja dolazi se do zaključka da je za anamorfozu lakše koristiti objekte istraživanja manje visine, jer će se oni prilikom transformacije više izdužiti od objekata istraživanja koji su sami po sebi visoki. Iz tog razloga je 3D hologram istraživanog “gifa” bolje rešenje od anamorfoze. Za anamorfozu je od ukupno 5 segmenata korišćeno 2, iz razloga što preostala 3 zbog svog položaja, ali i velike visine ne odaju ogroman utisak trodimenzionalnosti.

3D hologram:
Prednosti: Veći efekat trodimenzionalnosti.
Nedostaci: Za upotrebu potreban potpuni mrak u okruženju, duže izrada.

Anamorfoza:
Prednosti: Veoma brzo se pravi, moguće ju je primeniti na bilo koji objekat.
Nedostaci: Manji efekat trodimenzionalnosti, ne postoji “kretanje” kroz prostor, teško oblikovanje željenog objekta nakon štampanja.


- Anamorfoza -

12

33


- 3D hologram -

viber image

Problem koji se javlja kod snimanja video klipa je taj što 3D hologram funkcioniše u mraku, te ga je najbolje pogledati uživo. Ukoliko se snima bez blica, kvalitet bude nešto lošiji, a ukoliko se upali blic u toku snimanja, reflektuje se svetlost o “izvrnutu piramidu”.

This entry was posted in 17/18 Radovi. Bookmark the permalink.