Reaktivna arhitektura 2

FAZA I- objašnjenje postavke rešavanja problema

Kako bi se  započelo rešavanje problema indirektnog osvetljenja, prvo treba krenuti od upoznavanja sa zakonima refleksije za ravne površine- upadni ugao jednak je izlaznom.

Korišćenji softveri su Rhino, Grasshopper, Ecotect i Gecko plug-in.

Model se sastoji od četiri osnovna elementa: jednog izvornog zraka, dve površine koje reflektuju zrake i tačke u prostoru koju treba osvetliti.

Ecotect i Gecko su korišćeni  za dobijanje realnih vektora sunčevih zraka za područje Beograda. Vektori nisu uzeti proizvoljno, već su na ovaj način dobijeni realni parametri za određeno doba dana i godine. Ovi softveri su dobri za rešavanje ovakvog problema ne samo zbog upotrebe tačnih parametara, već zato što se ti parametri na veoma jednostavan način menjaju, a samim tim se dobijaju i različiti rezultati. U ovom konkretnom slučaju, to su položaj sunčevih zraka, koji je i najbitniji parametar, zatim položaj, veličina i oblik panela, kao i krajnja tačka, odnosno prostor koji se treba osvetliti.

 

FAZA II- opis rada

U Rhino-u su postavljena dva potpuno proizvoljna objekta koja definišu neki deo prostora. Na ta dva objekta postavljena su dva panela (po jedan na svaki). Na prvi panel pada vektor sunčevog zraka i odbija se do drugog panela. Prvi panel se rotira u zavisnosti od položaja Sunca, ali na taj način da reflektujući zrak uvek  pada na drugi panel. Sa drugog panela zrak se odbija do određene tačke u prostoru. Ta tačka je za ovaj slučaj uzeta potpuno proizvoljno i predstavlja neki deo u prostoru ili objekat koji treba osvetliti.

Deo zadatka koji se tiče definisanja vektora i reflektujućih panela radi se u  Grasshopper-u, na sledeći način:

  1. Definisana je tačka koja predstavlja krajnju (Focus point) tačku vektora prvog upadnog sunčevog zraka. Zatim je oko te tačke formirana prva reflektujuća ravan , tako što je određena simetrala ugla između upadnog sunčevog zraka i prvog reflektovanog zraka. Zatim je upravno na tu simetralu, zbog zakona refleksije, postavljena prva reflektujuća površina (panel).
  2. Na isti način postavljena je i druga reflektujuća površina koja je upravna na simetralu ugla koju čine prvi i drugi reflektovani zrak, a krajnja tačka (Focus point) drugog reflektovanog zraka je tačka koju treba osvetliti.

Dakle, druga reflektujuća površina zavisi samo od položaja vektora Sunca i ona se u ovom slučaju ne rotira, već je usmerena na taj način da prilikom svake primarne refleksije, sekundarni zrak reflektuje to krajnje tačke.  Za realan slučaj u prostoru, rotiranje druge površine nema smisla, osim ako se ne pomera objekat koji se osvetljava.

Prvi odbijeni zrak Prvi panel i prva simetrala Translirani zrak sunca Drugi panel i druga simetrala Krajnji vektor Vektor translacije Vektor sunca

 

This entry was posted in 00 Radovi. Bookmark the permalink.