3d mapping-building projection – korak br. 2: istraživanje softvera

Kao što je već naglašeno, ovo istraživanje je početak upoznavanja sa tehnikom 3D mapping-a, pa je s toga bilo potrebno prvo izučiti neke osnovne pojmove i definicije.

Dakle, projection mapping (video mapping, spatial augmented  reality) je tehnologija kojom  se realni objekti ili scene pretvaraju  u “platna” za projekciju kompjuterski generisanih slika, videa, itd. Koristeći specijalizovane softvere, dvodimenzionalni ili trodimenzionalni objekti, kao realno okruženje na koje će se projektovati,  su prostorno mapirani. Najčešće je projekcija audio-vizuelna, pri čemu se u vizuelnom domenu koriste razne tehnike kao što je manipulacija oblicima i dimenzijama površi odabranih objekata, optička iluzija, itd.

U istraživanju se došlo do zaključka da je ovaj vid reklame, animiranja prostora za lične ili potrebe kolektiva, kao i (umetničke) interakcije sa publikom u razne svrhe dostigao visok nivo produkcije.

Međutim, izbor besplatnih programa i ograničeno korišćenje projektora pomoću kojeg će se projekcija isprobati i  modifikovati na delu, ipak u velikoj meri određuje rad  početnika. Tako je za ovaj nivo istraživanja izabran  program  VPT7 (Video Projection Tool),  koji je najviše odgovarao postavljenim kriterijumima, a pitanje projektora je jednostavno u smislu korišćenja jer nikakva instalacija nije potrebna, međutim, treba izdvojiti sredstva za kupovinu ili iznajmljivanje aparata.

Program VPT7 je dovoljno download-ovati i spreman je za korišćenje, potpuno je besplatan (nije ograničena, tj DEMO verzija), a interface je jednostavan, naročito uz pomoć mnoštva „literature“, kako u vidu diskusija na forumima, zvaničnim sajtovima, tako i u vidu tutorial-a.

Za ovo istraživanje je instalirana verzija VPT7 BETA (sa linka: https://groups.google.com/forum/?hl=en#!topic/vpt-forum/nWoCY7Hazoo), jer su u njoj omogućene funkcije koje su mnogim korisnicima, pa i u mom slučaju, predstavljale problem u prvobitnoj verziji. Za više informacija se mogu pogledati sledeći linkovi:

Istraživanje programa:

  • Na slici 1. je prikazano upoznavanje sa sektorima za layer-e (obeleženi crvenim linijama) i čuvanje faza rada preko različitih PRESET-a, ne postoji SAVE opcija (podešavanja-presets obeležena markerom)

Slika 1.

Slika 1.

  • Na videu je prikazana vežba u kojoj su obrađene najosnovnije funkcije layer-a, njihovo kombinovanje, ubacivanje materijala koji nije dat u sklopu programa (pesma, tj. mp4 file i slika), kao i takozvani „cuelist“ (opcija pomoću koje se animiraju i kombinuju, uz određene efekte, podešavanja odnosno već pomenuti preset-i).

Video 1.

This entry was posted in 00 Radovi and tagged , . Bookmark the permalink.