Dvostruko zakrivljene forme u arhitekturi – faza I

OBLAST ISTRAŽIVANJA: Dvostruko zakrivljene forme u arhitekturi.

TEMA: Uporedni pristup generisanju dvostruko zakrivljenih formi sačinjenih od ravanskih elemenata primjenom RhinoVaulit2 i Grasshopper.

STANJE U OBLASTI: 

  1. Bricktopia-Map13 Barcelona 2013. description-4
  2. Armadillo Vault at Venice Architecture Biennale 2016.29ec789680a5a4f82c796eb0b83ece1d

KRITIČKI OSVRT:

Prilikom istraživanja oblasti dvostruko zakrivljenih formi, konkretno autora projekata koji su se bavili ovom oblašću, jasno je da je svaki od njih pred sebe stavljao razne izazove, bilo da je riječ o materijalima koji su teški za strukturalno korišćenje ili je u pitanju geometrija konstrukcije koja se morala prilagoditi tako da stvara prijatan boravak korisnika unutar strukture. Različiti su ciljevi autora, ali im je ista problematika kada govorimo o statičko-konstruktivnoj analizi njihovih projekata. Zadatak obe konstrukcije je da bude podržana kompresijom (naponom pritiska). Metode koje su primjenjivane su u većini slučajeva iste i one se odnose na rad u programu Rhino + Grasshopper + RhinoVault. Prednosti ovakvih struktura su višestruke, prije svega govorimo o efikasnijem načinu primjene održivih materijala u graditeljstvu, brzoj i efikasnoj gradnji.

CILJ:

Cilj istraživanja je dvostruk.

  1. Prvi cilj je izmodelovati paviljonsku strukturu koristeći dva različita pristupa – RhinoVault2 i Grasshopper – i uporednom analizom utvrditi da li oba pristupa rezultuju sličnom formom.
  2. Drugi cilj je razviti niz instrukcija za izradu elemenata paviljona koji se mogu uklopiti bez korišćenja vezivnih sredstava.

KRITERIJUMI PROJEKTOVANJA PAVILJONA: S obzirom da govorimo o istraživanju na konceptualnom nivou, ne i na nivou izvođenja konstrukcije u stvarnosti, postavlja se zadovoljavanje sledećih kriterijuma:

  1. Kvalitetni ambijentalni uslovi (provjetrenost, osunčanost); parametri: oblik, visina.
  2. Funkcionalnost (kretanje, korištenje); parametri: pozicija oslonaca
  3. Stabilnost – optimalno naponsko stanje u konstrukciji

METODE:

  • Modelovanje: Rhino + Grasshopper/Rhino + RhinoVaulit2
  • Uporedna analiza: Grasshopper
  • Generisanje elemenata paviljona: Grasshopper

 

 

This entry was posted in 21/22 Radovi. Bookmark the permalink.