OBLAST– Arhitektonska vizualizacija i fotografija
TEMA– Poklapanje parametara stvarne i virtuelne kamere
PREDMET– Upoređivanje fotorealnog rendera i fotografije makete
STANJE U OBLASTI– Mater rad, Miroslava Milutinović, UPOREDNA ANALIZA PARAMETARA VEŠTAČKOG SVETLA I KAMERE NA FOTOGRAFIJI I RENDERU ENTERIJERA, FTN, Novi Sad, 2019.
Render scene sa sijalicom sa zadatom jačinom svetlosti 560 lm, temperature boje 4000 K
Fotografija scene sa sijalicom jačine 560 lm/ 7 W, temperature boje 4000 K
*Zaključak: Na ovom studiu slučaja, uočeno je da identično podešavanje kamere i osvetljenja u stvarnosti i programu neće dovesti do željenog rezultata.
https://forums.cgarchitect.com/topic/73540-real-camera-simulation-using-vrayphysicalcamera/ , pristupljeno 30.3.2024.
PROBLEM– Nepoklapanje rendera i fotografija u odnosu na parametre kamere. Da li ce biti potrebno dodatno podesavati parametre u programu, kako bi dobijen rezultat bio potpuno fotorealistican?
CILJ– Pronaći način i tehniku da su parametri podešeni tako da renderom bude postignut fotorealizam.
KRITERIJUM– Podesiti parametre kamere i svetla, raditi na teksturama, bojama i oštećenjima digitalne makete tako da scena bude fotorealističnija.
PRIMENJENI ALATI I METODE– Tri close up scene makete fotografisati pod određenim osvetljenjem i izraditi digitalnu repliku makete sa teksturama, oštećenjima… Pronaći iste kadrove ( scene ) u programu i podesiti kameru i osvetljenje prema istim parametrima iz stvarnosti. Ukoliko je potrtebno, dodatno podesiti parametre, tako da se postigne što realističniji render. Finalne proizvode izložiti u anketi, uraditi analizu i grafikone uspešnosti predmeta na osnovu reakcija ljudi.
HIPOTEZA– Moguce je postići fotorealistican detalj ( close up ) makete, tako da ispitanici ne mogu da razaznaju sta je prava fotografija.