Presjek stanja

PRVA VERZIJA

Za ovu verziju rada karakteristicna je kontrola rotacije i stepena zakrivljenosti presjeka koji prelazi iz trougaonog u kruzni;

1
1. U prvom dijelu, objekat je formiran tako sto je napravljen rectangle od 3 stranice kojima je dodata funkcija move kako bi se objekat extrudovao. Zadati su slajderi koji kontrolicu radijus trougla, broj presjecnih segmenata i visinu.
Untitled2
2.U drugom dijelu dodata je funkcija fillet kako bi se zaoblile ivice segmenta. Radijus krivine je ogranicen na polovinu duzine stranice trougla uvodjenjem domena. Da bi se izveo efekat gradacijskog zaobljavanja ivica, uveden je domen kom je pocetak onaj segment sa najvecim stepenom zakrivljenosti ivice, dok je kraj domena onaj segment sa najmanjim stepenom zakrivljenosti. Funkcija reverse je uvedena kako bi na vrhu bio trougao a na dnu krug.
Untitled3
3. U trecem dijelu je izvrsena rotacija od 0 do 270 stepeni kojoj je dodata korijenska funkcija kako bi ista bila kontrolicana na taj nacin da stepen rotacije postaje veci porastom visine.
Untitled4
4.U cetvrtom dijelu izvrseno su scale i loft kojima je sistem presjeka pretvoren u solidnu povrsinu. Predvidjeno je jos dodavanje funkcije graph mapper kojom bi se omogucilo mijenjanje dimenzija presjeka.

DRUGA VERZIJA

Za ovu verziju predvidjena je mogucnost kontrole dimenzija presjeka, debljine same vaze, visine objekta kao i zakrivljenosti outline-a;
Untitled5
Kod ove veerzije rada prvo je formiran krug kome je dodat vektor rasta u smjeru z ose uz scale funkciju za koju je vezan graph mapper — bazierova funkcija — uz offset i loft uz pomoc kojih su zadati povrsina i debljina.

This entry was posted in Opšte. Bookmark the permalink.