U okviru druge faze akcenat je stavljen na odabir najadekvatnijeg paterna (tesalacije) za origami savijanje kako bi bilo omogućeno širenje i skupljanje materijala po dve ose, uzimajući u obzir i količinu preklapanja materijala usled savijanja i mogućnost fabrikovanja.
Za ovu fazu, najjednostavniji način je koristiti origami simulator na internetu, koji ima zadovoljavajuću količinu tesalacija za origami, gde imamo zadat pattern ili mash i možemo da proverimo način savijanja i gde se javlja naprezanje u materijalu.
Adekvatna i preferirana opcija je Miura-Ori origami, kod kog je pattern sastavljen od niza paralelograma koji se u jednom smeru obrazuju po pravoj liniji, tako da svaki susedni paralelogram jeste mirror image prethodnog. U drugom smeru obrazuje se cik cak putanja, koja se sastoji od mountin fold-ova i valley fold-ova, koji se naizmenično javljaju.
Prikaz Miura-Ori pattern-a savijanja
Prikaz Miura-Ori folda sa naznačenim paralelogramima koji pripadaju II ravnima.
Kod ovog načinja savijanja najjednostavnije je fabrikovanja jer pattern nije previše kompleksan i može da se koristi kao sendvič kalup, takođe se javlja najmanje naprezanja u materijalu i daje mogučnost širenja i skupljanja u oba pravca.
Vizualizacija naprezanja materijala (raspon prikazan od najmanjeg naprezanja u tamno plavoj boji preko zelene, žute i narandžaste do najvećeg u crvenoj boji).