Modelovanje origami kalupa u cilju fabrikacije plisiranog tekstila- Faza I

petit pli

Oblast istraživanja: 

Teselacija i origami

Tema istraživanja:

Geometrijski precizno plisiranje tekstila u cilju dobijanja određenih karakteristika i formi odevnih predmeta, korišćenjem papirnih kalupa dobijenih primenom teselacije i origami savijanja.

Jedna od karakteristika ovakvog pristupa proizvodnji tekstila, pored zanimljive estetike jeste i prilagodljivost materijala usled dečijeg rasta ili promene telesne težine i forme usled trudnoće.

Primer:

Petit Pli – odeća koja raste

petit pliii

Reiko Sudo & NUNO Corporation origami tekstil

pll Plisiran poliester

Problem:

Problem može da nastane u procesu fabrikacije usled neadekvatnog odabira materijala. Papir mora da bude dovoljno debeo i čvrst, ali da prilikom savijanja daje čiste ivice.  Tekstil može biti prirodan, najadekvatniji bi bili svila ili vuna, međutim jeftiniji i fleksibilniji su svakako materijali sa sintetičkim vlaknima, poput poliestera i najlona, koji bi nam se lako prilagodili željenom obliku usled njihove termoplastične prirode.

Cilj istraživanja:

Fabrikacija odevnog predmeta od ovog origami plisiranog tekstila, tako da odevni predmet bude univerzalne veličine, odnostno da pokriva rang određenih veličina.

Metoda:

Koristeći Rhinoceros sa dodatkom Grasshoper-a modelovaćemo željeni origami kalup, koji ćemo zatim štampati na papir i ručno savijati. Napravićemo dva ovakva kalupa, kako bismo mogli da presujemo tekstil između njih, poput sendviča koji čemo da zagrejemo na temperaturu potrebnu da aktivira sintetički materijal u izabranom tekstilu.

 

 

This entry was posted in Opšte. Bookmark the permalink.