Druga faza istraživanja podrazumeva radu u Grasshopper-u i formiranje plafonske strukture sa perforacijama.
Parametrasko modelovanje plafona
Alatka: Delaunay Mesh
Oblik panela: trougao
Prvi deo podrazumeva upotrebu alatke ‘’Delaunay Mesh’’. Prvi korak u formiranju plafona je iscrtavanje granica prostorije i pomeranje od ivice kako bi se izbeglo stvaranje sitnih elemanta. Nakon što smo odredili tačke na granicama iscrtane prostorije i dodali tačke oko otvora, preko alatke ‘’Populate Geometry’’ nasumično su dodate tačke po kosoj ravni. Nakon spajanja svih tačaka, primenjena je alatka‘’Delaunay mesh’’. Formirane su zasebne ploče umesto mesh-a i postavljani centri svakog trougla. Uvedena je nova ravan u ‘’x’’pravcu i projektovane su tačke sa kose površi na horizontalnu i na taj način su dobijene piramide kao elementi obloge plafona.
Perforacije
Oblik perforacija:krug
Proces rada
Nakon što smo dobili formu koja odgovara enterijeru, bilo je potrebno napraviti perforacije koje će se uklapati sa svakim panelom i dobiti idelanu veličinu otvora. Prvi korak je podela površi panela tačkama i određivanje centra perforacija. Problem koji se javlja su tačke na ivicama trougla oko kojih je nemoguće napraviti otvor i zbog toga su one ukinute. Nakon toga su formirani kružni otvori koji su prilagođeni veličini panela i postavljene su referentne tačke u odnosu na koje se povećava ili smanjuje veličina otvora. Te tačke je moguće postaviti bilo gde u prostoru i zbog njih je moguće menjati izgled plafona.
Ispitivanje veličine perforacija
Prečnik:
1. 0.01-1cm
2. 0.2-0.85cm
3. 0.35-0.95cm
1. Perforacije prečnika 0.01-1cm
Otvori koji imaju prečnik 0.01cm su previše sitni i kroz njih ne može da prođe svetlost, a dok je kod otvora sa većim prečnikom problem preklapanja krugova,zatim krugovi dodiruju ivice panela i samim tim je i fabrikacija nemoguća.
2.Perforacije prečnika 0.2-0.85cm
Kod ovih prečnika otvora ne javljaju se problemi. Svetlost može da prođe kroz minimalne otvore i moguće je napraviti ovakve panele.
3.Perforacije prečnika 0.35-0.95cm
Otvori koji imaju prečnik 0.35cm su bolji nego otvori u prethodnom slučaju jer više svetlosti može da prođe kroz njih, iako na nekim mestima dolazi do preklapanja krugova, dok je prečnik 0.95 suviše velik da i ne može da se uklopi sa panelima.