Generisanje prisilne perspektive putem softwera i njena primena na slobodne forme Faza 2

2.1 Definisanje elemenata prisilne perspektive i primena konstrukcije na kvadar.

-Kako bi konstrukcija prisilne perspektive mogla biti primenjena na bilo koju vrstu geometrije uvodi se brep kao osnovna veza izmedju modela iz Rhino-a i Grasshopper-a.

1

-Da bi smo dobili precizne rezultate u vidu definisanja tačnog skraćenja u metrima ili procentima u odnosu na geomeriju, svaka brep geometrija je dodatno definisana bounding box-om, čiju zadnju stranicu (u odnosu na poziciju posmatrača) definišemo kao “Graničnu ravan geometrije“(GR). Na osnovu njenog položaja definisemo položaj “Granične ravni geometrije‘ “(GR’) koja predstavlja položaj iste nakon skraćenja.

2

3

-Očna tačka (pozicija posmatrača) i likoravan su dva elementa koja su nevezana za geometriju koja se transformiše, i mogu zauzeti bilo koje mesto u prostoru ispred geomterije, u analiziranom slučaju likoravan je XZ ravan koja sadrži tačku u koordinatnom početku, a očna tačka ima proizvoljnu poziciju u prostoru.

-Za dobijanje tačaka za konstrukciju prisilne perspektive, svaki brep je konvertovan u mesh radi veće kontrole i kasnije fabrikacije. Vrši se dekomponovanje mesh-a prvo na površi, na edge-ve i onda na tačke kako bi se očuvala hijerarhija za kasnije ponovno spajanje u geomerijsko telo.

6

7

-Kostrukcija započinje definisanjem tačnog skraćenja postavljanjem GR’ u njen položaj, zatim proiciranjem svih tačaka geometrije upravnim zrakom na GR i na likoravan, nakon toga definišu se vidni zraci koji spajaju očnu tačku i sve tačke na GR i traži se presek tih vidnih zraka sa GR’. Svaka dobijena tačka se spaja sa svojim parom na likoravni formirajući duži koje presecamo vidnim zracima koji spajaju sve tačke na geometriji i očnu tačku i time dobijamo prostorni sistem tačaka koje definišu oblik i poziciju nove skraćene geometrije. Tačke se spajaju po invertnom postupku dekompozicije geometrije počevši od tačaka i time se dobija geometrijsko telo.

8

9

12

13

14

 

11

15

16

17

19

 

 

2.2 Primena na različite vrste geometrije i slobodne forme.

Problemi: zakrivljenost geometrije nedefinisana tačkama, postojanost planarnih i neplanarnih delova geometrije

20

22

-Pristup geometriji upotrebom mesh-a omogućuje nam da uprostimo geometriju i izbegnemo zakrivljene segmente, ali se i dalje pojavljuju segmenti geomatrije koji nisu planarni jer mesh aproksimira geomateriju quad-ovima. Rešenje za to je nadjeno u upotrebi triangulacije mesh-a na mestima gde je to potrebno (kako bi se izbegli nepotrebni dodatni poligoni i tačke).

23

24

25

26

This entry was posted in 17/18 Radovi. Bookmark the permalink.