Modelovanje ergonomskog šahovskog seta – FAZA II

Pristup za ispitivanje ergonomije šahovskih figura je rad u programima ’’Rhinoceros’’ i ’’Grasshopper’’.

 Prethodnom analizom, zaključeno je da pet figura – kralj, kraljica, lovac, top i pijun pripradaju tipu rotacionih površi (figura skakača je zanemarena u okviru ovog istraživanja, jer nije rotaciona površ).

Dve varijante:

1) OPERATIVNI PRISTUP: Manuelno ispitivanje forme figura


operativni pristup

Ispitivanje ergonomske forme figura u odnosu na primer šaha Staunton koji je po svim kriterijuma prethodne faze odabran kao adekvatan i ergonomski zadovoljavajući.

ruka

Rotaciona površ je dobijena manuelnim postavljanjem ose rotacije i iscrtavanjem poprečnih profila svake od pet figura. Ispituje se uklapanje nacrtane krive i profila ruke postavljene u više položaja – određen je radijus zakrivljenosti poprečnog profila, koji je sveden i nema mnogo rezbarija, zato se dobija pojednostavljena forma, koja je prilagođena zahvatu ruke čoveka na osnovu prethodnih analiza iz FAZE I.rotaciona povrs 2

Dizajn je minimalističan, bez mnogo ulegnuća i oštrih ivica, što takođe omogućava lakše i prijatnije rukovanje figurama tokom igre.

Ovim su provereni kriterijumi estetike i dizajna u duhu vremena u kom nastaje, bez mnogo rezbarija, ali je zadržano primarno prepoznavanje figura, takođe ispunjen je kriterijum udobnosti i prijatnosti tokom igre.

ergonomija sahovskih figura    

2) PARAMETARSKI PRISTUP:


parametarski pristup

“Grasshopper” je služio za parametarski pristup modelovanja šahovskih figura – posmatrana su tri zasebna dela: BAZIS, KORPUS i KAPITEL.

Parametri:

  • ukupna visina figure
  • visina i širina bazisa
  • visina i širina korpusa
  • visina i širina kapitela

tri dela figure

Ovi parametri omogućili su:

  • tačno, lakše i brže rukovanje modelom
  • održavanje proporcijskih odnosa tri zasebna dela koja podrazumevaju bazis, korpus i kapitel
  • daleko jednostavniji način konfiguracije radijusa zakrivljenosti krive koja generiše korpus figure, uz moguće izmene do željene forme.

sirina figura i teziste

* Teži se da centar mase bude postavljen što niže, ali istovremeno moraju da budu zadovoljeni i ostali kriterijumi, poput odgovarajućeg radijusa zakrivljenosti i širine korpusa. Rešenje koje odgovori na sve kriterijume je optimalno.

  • korntrola položaja centra mase    centar mase

*Centar mase treba da bude postavljen što niže. Položaj težišta se može kontrolisati promenom odgovarajućih parametara.

* Širina bazisa treba da se kreće u opsegu između 40-60% visine figure.

This entry was posted in 20/21 Radovi. Bookmark the permalink.