Dizajn zakrivljenih formi od stiropora-FAZA III

Nakon završenog istraživanja pomoću prethodno navedenih softvera, kao dalje sredstvo istraživanja korištena je maketa. Materijal za izradu makete je bijeli hamer.

Osnovna jedinica prilikom izrade makete je pločica u obliku romba. Da bi se omogućilo lakše i preciznije povezivanje elemenata, rombovi su upisani u pravougaonik.

DSC_0590 (2)

 

Dobijeni rombovi su međusobno spajani  u heksagone kako bi se dobila željena struktura. Prilikom spajanja rombova u heksagone došlo se do zaključka da je povezivanje moguće uraditi na dva načina. Prvi pristup rješavanja problema ogledao se kroz  korištenje  3 pločice,  čijim spajanjem je dobijen heksagon.  Umnožavanjem ovakvih jedinica dobija se željena struktura ali sa određenim ograničenjima u vidu maksimalne zakrivljenosti cjelokupnog modela.

DSC_0605 (2)

Drugim pristupom heksagon je formiran od 6 pločica, čime se omogućava veći stepen slobode  zakrivljenosti strukture. Prethodno navedena dva pristupa imaju ideničan krajnji rezulatat ali zbog jednostavnosti izrade i ispunjavanja željenih parametara korišten je drugi pristup.

DSC_0611 (2) DSC_0187 (2)

Spajanjem pločica pristupom dva dobijena je željena zakrivljena struktura.

DSC_0482 (2)      DSC_0466 (2) DSC_0638 (2)

Cilj istrazivanja je je bio da se redjanjem zakrivljenih pločica može dobiti bilo koja zakrivljena  struktura.  Različitim stepenom zakrivljenosti pojedinačnih pločica moguće je postići željene rezultate i samim tim cilj ovog istraživanja je uspiješno završen.  Dalje istraživanje strukture može teći u pravcu ispitivanja  određenih perforacija kako na pojedinačnim pločicama tako i na cjelokupnoj strukturi.

This entry was posted in 16/17 Radovi. Bookmark the permalink.