Automatizacija arhitektonskog projektovanja – Faza 3

 

 

 

Nakon dobijenih parametarskih modela iz faze 2, biramo varijaciju osnove koja nam najviše odgovara i podižemo termite nestovim alatom zidove.

Capture96

Zaključak:

Pored mnogih tehničkih poteškoća navedenih drugoj fazi rada sa ovim dodatkom, postoje i mnogi drugi faktori koji čine ove varijacije generisanih osnova beskorisnim u praksi:

  • Formiraju se nepraktični i iracioni oblici prostorija
  • Program ne sadrži način definisanja fasadnih zidova koji su bitni za dispoziciju prostorija kojima su potrebni otvori.
  • U programu ne postoji način prepoznavanja i definisanja osnovnih vodilja za konstruktivni sistem koji bi u budućim verzijama mogao da bude definisan kao manuelno crtani raster.

Iz prethodnog se može zaključiti da je grasshopper nezahvalna platforma za ovu vrstu parametarskog projektovanja jer određeni elementi, poput vrsta zidova i otvora, nisu definisani pa je tako skoro nemoguće doći do zadovoljavajućeg kvaliteta varijacija osnove.

Iako je ovaj dodatak i dalje faličan, on je projekat jednog čoveka  Mohammada Hassana Saleha Tabarija koji i dalje razrađuje ovaj program.

This entry was posted in 20/21 Radovi, Opšte. Bookmark the permalink.