Simulacija prostiranja zvuka u holu FTN-a sa i bez akustičnih panela – FAZA1

Ispitivanje započinjemo tako što ćemo prvo simulirati prostiranje zvuka u praznoj prostoriji dimenzija 5×10 m, visine 3m. Uz pomoć Grasshopper-a i plugin-a Pachyderm acoustics, prvo treba da postavimo zvučne izvore i da stvorimo simulaciju zvukova u prostoriji, a u idealnom slučaju dalje istraživanje nalaže da izačunamo vrednost odbijenog zvuka i zabeležimo brojčane iznose koji predstavljaju visinu frekvencije.

Nakon ispitivanja na bazičnoj prostoriji, preći ćemo na ispitivanje unutar hola FTN-a.

1. Simulacija zvuka na jednostavnom primeru:

 

Možemo primetiti kako se boja čestica (koje prezentuju rasprašivanje zvuka) menja, kako pomeramo brojčani parametar, što ukazuje na njihovo odbijanje o zidove, razredjivanje i slabljenje. Emitovanje zvuka počinje od izvora istog, što nam je u ovom slučaju jedna tačka u prostoriji.

2. Nakon simulacije samog zvuka, radimo kalkulaciju istog na primeru prostorije istih gabarita.

calculating sound u kutiji

U ovom slučaju imamo izvor(tačka 1) i prijemnika (tačka 2). U žutoj tzabeli dobijamo brojčane vrednosti koje predstavljaju vreme reverberacije, poređane od najniže frekvencije do najviše. Vreme reverberacije je, po definiciji, ono vreme koje je potrebno da intenzitet zvuka u prostoriji opadne na svoj milioniti deo.

 

This entry was posted in 23/24 Radovi. Bookmark the permalink.