Istraživanje auxetic materijala: Analiza transformacije bistabilnog heksagonalnog šablona, FAZA 2 – Kreiranje šablona u Grasshopper-u

1. Uvod

U drugoj fazi istraživanja, fokus je bio na postavljanju osnovne geometrije i kreiranju bistable auxetic šablona koristeći Grasshopper, dodatak za Rhinoceros 3D. Cilj je bio da se dobije osnovni šablon (onaj koji ostaje ravan nakon širenja), kao i kasnije uvođenje atraktor tačaka koje će uticati na parametre i usložnjavanje strukture.

2. Postavljanje polazne geometrije

Kreiranje šablona započeto je postavljanjem mreže trouglova, jer je osnovna heksagonalna jedinica podeljena na trouglove. Uočeno je da postoje dve vrste trouglova, zbog čega su oni razvrstani u dve liste. Svaki dalji korak primenjen na jedan set trouglova, primenjen je identično na drugi set, uz neophodno “flipovanje” krivih.

1-dispatch i explode 1

3. Kreiranje šablona

  1. Razbijanje trouglova na linije (Explode)
  2. Definisanje tačaka za dobijanje linija koje će obrazovati šablon (Evaluate curve):
    • Početne tačke
    • Krajnje tačke (Ugao theta definisan je posredno preko položaja ovih tačaka!)
  3. Razvrstavanje dobijenih tačaka (List Item):
    • Dobijene tačke su razvrstane u po tri odgovarajuće liste: tri liste početnih tačaka i tri liste krajnjih tačaka, u odnosu na to na kojoj stranici trougla se nalaze.

2-evaluatecrv i list item

4. Povezivanje odgovarajućih lista (Line):

    • Treba voditi računa o tome koju tačku sa kojom treba povezati; dobijena su tri seta potrebnih linija koje obrazuju šablon.

3-base line-definise t i theta

5. Skraćivanje linija:

    • Bilo je potrebno skratiti linije tako da se međusobno ne presecaju, formirajući mali zglob oko kojeg će se rotirati mali trougao.

4- ccx i shatter

Ovi koraci su primenjeni i na drugi set trouglova na odgovarajući način.

5-drugi set linija

Različite varijacije šablona:

parametri_varijacije sablona_0

4. Uvođenje Atraktor Tačaka

  1. Definisanje atraktor tačaka
  2. Remapiranje rastojanja atraktor tačaka do sredina stranica trouglova u vrednosti parametara t i theta
  3. Usklađivanje ivica:
    • Korišćena je alatka “Closest Point”, kako bi remapirane vrednosti mogle da se uvrste tako da se ivice šablona spajaju u odgovarajućim tačkama

closest point resenje

 

5. Zaključak

Na kraju ove faze istraživanja dobijeno je zadovoljavajuće rešenje. Kod je bio spreman za testiranje i mogao se koristiti za štampanje šablona koji će kasnije biti sečeni od papira.

 

This entry was posted in 23/24 Radovi, Opšte. Bookmark the permalink.