Oblast istraživanja : Izrada poligonalne makete zakrivljene forme.
Priprema 3D modela se vrši tako sto uvezemo gotov model sa besplatnih biblioteka (Thingwerse, Free3D, cgtrader… ), zatim ga editovati u MeshLab-u. Kada odredimo broj poligona tako da model ima zadovoljavajući izgled, rad se nastavlja u Pepakura design softveru, gde odredjujemo delove za sečenje i razvijamo mrežu modela.
Prilikom izrade makete prvobitno je potrebno gravirati i iseći materijal tako da ne dodje do pucanja prilikom savijanja i oblikovanja modela.
Problemi: Kod spajanja manjih poligona otežano je savijanje i lepljenje jer je pristupačnost ivica loša. Problem pristupačnosti delova za lepljenje se takodje javlja u završnoj fazi lepljenja pa je potrebno dobro isplanirati i odrediti koje ivice se poslednje sastavljaju.
Izrada modela: Delovi tela su sastavljani pojedinačno iz razloga što je lakše sastaviti prvo manje poligone i zatim ih sastavljati dalje u celinu. Na ovaj način bi se izbegao problem lepljenja i pristupačnosti malih delova.
Svaka ivica je obeležena brojem sto omogućava lakše pronalaženje i uklapanje ivica i samim tim ubrzava proces izrade modela.
Izgled makete:
Zaključak:
– Potrebno je podeliti mrežu modela tako da ostane dovoljno prostora za delove za lepljenje
– U softveru MeshLab je moguce odrediti potreban broj poligona tako da model izgleda zadovoljavajuće
-Pepaura designer softver je pogodan za razvoj mreže modela i odredjivanje ivica za sečenje i graviranje.
-Sklapanje modela je potrebno izvršiti planski tako da pristupačnost delova za lepljenje bude zadovoljavajuća.