Формирање портрета коришћењем струна у боји – фаза I

Област – String art – карактерише се распоредом обојених нити које су нанизане између тачака (обично ексера) како би се створио геометријски образац или репрезентативан дизајн.

1
Тема – String art као средство којим се “оживљава” тј рекреира црно-бела фотографија из прошлости кроз струне у боји. На интервенцију ове врсте су ме инспирисали актери портрета који су обично мирни и сталожени испред објектива, из разлога што фотографи у прошлости нису имали развијену технологију и од истих су захтевали да остану мирни дужи временски период.

Примери  – https://www.engadget.com/2019-09-12-ani-abakumova-thread-algorithms.html

– https://news.artnet.com/art-world/ani-abakumova-thread-art-computer-1626352

Методе – 1 – Тренутна пракса добијања  String art-а се најчешће базира на примени црно-белих фотографија, међутим  струне у боји пружају још једну димензију дожиљаја истих. То подразумева да се црно-бела фотографија обрадити уз помоћ MyHeritage апликације.

2

– 2, 3 – Приликом рекреирања фотографије кроз Processing програм наилази се на проблеме у виду јаког контраста позадине са самим портретом, као и боја лица која текстурно не представља реалистичан приказ. // Решење представља обраду фотографије у фотошопу.

3

4

– 4 – Велики број струна које се међусобно преклапају уколико се користи правоугаони оквир веран оригиналној фотографији. // Решење представља кружна контура фотографије.
– 5 – Уколико се користи бела позадина долази до “стапања” боја лица са истом, тј мали контраст. // Решење је коришћење црне позадине.

5
Циљ – Естетски аспект (форма анкете).
– Циљне групе испитаника различитих старосних доби као релевантне, јер у свакој епохи постоји доминантни и фундаментални естетски модел.

Анкета – https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfZg7Fb-gM382fJciX2BuzMHF-8b8t1oRgxSRPDM_GVPLGZWg/viewform?usp=sf_link

Инспирација – Концепт лепоте који није апсолутан и непромењљив, базиран на друштвеном конструкту и природи.

Критеријуми – Вредновање искључиво кроз естетски аспект! Време проведено у програму, укупна дужина струна и њихов број, РГБ компоненте, заступљеност и интензитет боје, сложеност и други аспекти се занемарују када је у питању вредновање, али се активно користе као параметри.

This entry was posted in 20/21 Radovi. Bookmark the permalink.