III FAZA RADA

Obrazloženje teme i rada: 

Precizno konstruisanje anamorfoze bez  3D kompijuterskog konstruisanja bilo bi veoma teško. Kao i izrada makete modela, bez mašinsko-matematičkog rada ne bi mogla da se postigne odgovarajuća preciznost. Rhinoceros  + Grasshopper, uz dobro poznavanje pravila nacrtne geometrije na odgovarajući način (kao što je prikazano u prethodnoj fazi rada : FAZA II) pružaju rešenje problematike.

Odabrano geometrijsko telo, u mom slučaju sfera, sa prečnikom od 20cm, podeljena na polovine. Ravan  koja deli sferu prolazi kroz njen centar i umnožava se 7 puta na odgovarajućem rastojanju, kako bi dolili 6 prporcionalnih isečaka sfere.  Zatim sam preko trougla, prethodno prikazanog, zadala tačku u Grasshopper-u u odnosu na koju se posmatra anamorfoza. Iz zadate takče figura se vidi kao sfera, ukoliko bi je posmatrali iz profila, videli bi raščlanjenu figuru, tačnije videli bi krugove. U završnoj fazi bitno je odabrati međusobno rastojanje elemenata, udaljenost posmatrača i ukupnu dužinu.

FWSDAL5IYLZTTYL.LARGE  obrade na CNC mašini

FKN6LHFIYNAUB3C.LARGE prikaz isečenih delova

123333 posmatrano iz profila

Zaključak: 

Ovakav pristup anamorfozi pruža veoma kreativne skulpture i performanse čak i kada su jednostavni oblici u pitanju. Tako od obrađenog tela uz dodate elemente, koje takođe proračnavamo, možemo dobiti oblike poput aviona, ptice, pčele, razne vrste slika koje se nižu i slično. Materija koji preporučujem za izradu je puno drvo oblikovano na CNC mašini, jer ima dovoljnu čvrstoću i lako je za oblikovanje. Metal, plastični materijali i staklo su komplikovaniji, skuplji i teži za izradu, zahtevaju drugačiji vid obrade u finalnoj izradi modela.

FXH4T8KIYNAUCMY.LARGE način na koji može da se prikaže obrađen model

 

 

 

 

 

 

This entry was posted in 17/18 Radovi, Opšte. Bookmark the permalink.