“Kako prikazujemo arhitektonske objekte” na Noći istraživača 2018

Na Noći straživača 2018, ove godine posvećenoj kulturnom nasleđu, predstavićemo različite načine pristupa prezentacijama kulturnog nasleđa . Prikazana je VR tura kroz centar Novog Sada i  maketa istog područja.

Virtuelna realnost (VR) je skup tehnologija koji vam omogućava kreiranje vizuelnog, audio ili taktilnog sadržaja kreiranog nezavisno od fizičkog okruženja, pozicioniranjem korisnika unutar virtuelnog prostora. Na taj način, korisnici postaju integralni deo iskustva vidljive realnosti koju nudi VR.

Tehnologija virtuelne stvarnosti, između ostalog, pruža i inovativni pristup predstavljanju arhitektonskih objekata za istraživanje okruženja u trećoj dimenziji. Interaktivni obilazak istorijskog centra Novog Sada, koji su stvorili studenti arhitekture i Centar za digitalni dizajn na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu. Prezentacija je prikazana pomoću VR seta, koja pruža realan pogled i “virtuelnu šetnju” kroz Dunavsku i Zmaj Jovinu ulicu u Novom Sadu.

Digital Design Center na Noći istraživača 2018 from Digital Design Center on Vimeo.

kam 3 vs1 kam 1

Predstavili smo i maketu istog dela Novog Sada. Ovaj projekat su izradili studenti arhitekture, Fakulteta tehničkih nauka, Novi Sad.
Sa ova dva projekta, jednim fizičkim i jednim virtuelno generisanim, pokazali smo kako se 3D prostor starog dela grada može predstaviti i doživeti.