Budući studenti

ARHITEKTONSKI PROGRAM – POVEZANOST PROGRAMSKE IDEJE I OBLIKOVNE LOGIKE

Doc. dr Ivana Miškeljin

Tema predavanja se odnosi na analizu arhitektonskog programa, odnosno na analizu načina korišćenja prostora. Akcenat je na upotrebnoj vrednosti prostora kao generatora ideja u procesu arhitektonskog projektovanja.

Preciznije, kroz različite primere koji su prikazani na predavanju, tumačena je povezanost između arhitektonskog programa i organizacije prostora. Arhitektura kao konceptulano polje (polje ideja) je proizvod različitih načina razmišljanja. U tom smislu, prilikom projekovanja nameće se pitanje kako možemo ostvariti podsticajnu vezu između programa i oblika (funkcija i forme), tj. načina korišćenja prostora (aktivnosti) i oblikovanja, programske ideje i oblikovne logike. Takođe, kroz prikazane primere analizirani su različiti uticaji koji deluju na proces projektovanja (društveni, kulturološki, ekonomski, tehnološki, prirodni kontekst…)

Informacije za buduće studente.